Autókölcsönzés megkezdésekor a bérlő csak nagyon ritkán nézi át alaposan az autót és tartozékait. Nem is kell, hiszen autókölcsönzőként szerződésben vállaljuk, hogy az előírásoknak megfelelő, biztonságos, használatra kész autót adunk át ügyfeleinknek. De mit szól ehhez a rendőr egy közúti ellenőrzés során? Megbüntetheti-e a sofőrt, ha nincs izzókészlet vagy elsősegély-csomag az autóban?
Vezettem már olyan autót, ahol komoly bajban lettem volna, ha a rendőr felszólít, hogy ott a helyszínen cseréljem ki a kiégett indexlámpát. Ha pedig megfelelő műhelykörnyezet nélkül hozzá sem tudok kezdeni a munkához, akkor miért is kellene magammal szállítanom éveken keresztül a tartalék izzókat? Nem is kell, ez már csak a régi megszokás. Pár éve a törvényhozás is követte a racionális érveket és eltörölte ezt a kötelességet.
Az igazoltató rendőr ma nem kérheti a sofőrtől a tartalék izzókészlet bemutatását. Ez persze nem azt jelenti, hogy sötétbe boruló autókkal közlekedhetünk, csak éppen a sofőr felelőssége, hogyan biztosítja a szükséges műszaki állapotot. Más területeken ez mindig is így működött: a fékeknek is tökéletes állapotban kell lenniük, mégsem várta el a hatóság, hogy tartalék fékbetéteket szállítsunk az autóban (pedig milyen jó ötlet lett volna!).
A régen megszokott kötelezettségnél egyszerűbb manapság az elsősegélycsomagokra vonatkozó szabály is. Attól persze ne tartsunk, hogy ha a rendőr azt akarja, akkor nem lesz mit ellenőriznie.
Kötelező tartozék az elsősegély-csomag
Az elsősegély-csomag egy kötelező kellék. Az autóban kell tartani mindig, s azt is előírják, hogy mi a kötelező tartalma. Ez a lista megtalálható egy régi jogszabályban, a járművek forgalomba helyezésének műszaki feltételeiről szóló 6/1990-es KÖHÉM-rendeletben. Ennek a százszor is módosított rendeletnek a 106. paragrafusa írja le, hogy mi a csomag kötelező tartalma. Aminek benne kell lennie a dobozban (személygépkocsi, tehergépkocsi, oldalkocsis motorkerékpár, mezőgazdasági vontató és lassú jármű, valamint a kizárólag menetrendszerű helyi járatban közlekedő autóbusz esetén):
A szükséges felszerelés (személyautókhoz, "B" típusú mentőfelszerelés):
- steril gyorskötöző pólya (10 cm x 5 m) 4 db
- steril gyorskötöző pólya (5 cm x 5 m) 2 db
- steril mull-lap (6 x 6 cm/100 lap) 2 db
- egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 x 5 m) 4 db
- steril mull-lap (50 cm x 80 cm) 3 db
- kéztisztító/fertőtlenítő lap 4 db
- fóliakesztyű 1 pár
- háromszögletű kendő 2 db
- biztosítótű (40 mm-es) 4 db
- ragtapasz (1,25 cm x 5 m) 1 tekercs
- olló (rozsdamentes acélból, 110-150 mm-es) 1 db
- polividonum jodatum hatóanyag tartalmú sebfertőtlenítő oldat (30 ml) 1 db
- sebtapasz vágható (6 x 10 cm) 2 db
- higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez) 1 db
- gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk 1 db
- elsősegélynyújtás képekben 1 db
- tartalomjegyzék 1 db
Korábban, ha az elsősegély-dobozban bárminek is lejárt a szavatossága, a sofőrnek az egész dobozt egy az egyben ki kellett cserélnie. S mivel – szerencsére – legtöbbünknek szinte soha nincs szüksége az elsősegély-felszerelés használatára, akkor jártunk volna csak el szabályosan, ha ötévente egy az egyben kidobjuk a felbontatlan dobozt és újat veszünk a helyére. Igaz, ez az egyszerűbb megoldás. Egy elsősegély-csomag csak pár ezer forint, ötévente nem okozhat gondot a kicserélése. És így nem kell egyenként vizsgálgatni a gyorskötöző pólyákat, hogy nem járt-e le valamelyiknek a felhasználhatósága.
A dobozban ma sem lehet lejárt szavatosságú eszközöket tartani, ám a szabályok betartásához az is elég, ha csak a lejárt anyagot cseréljük ki, s a többi érintetlenül marad. Ugyanígy akkor is elég csak egy-egy darabot pótolni, ha valamit fel kellett használni a csomagból.
Elsősegély-csomagnak a bérelt autóban is lennie kell. Autókölcsönzés során ezt az autókölcsönzőnek biztosítania kell, hiszen hozzá tartozik az autó szabályos felszereltségéhez.